راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول
حمل و نقل عمومی استانبول
۲ دی, ۱۳۹۵
کدام نوع از بلیط قطارهای اروپا مناسب من است؟
۱۹ دی, ۱۳۹۵

چگونه گوگل در سفر به ما کمک می کند

«بیست و ششم محرم از شمیران می‌رفتم چهاردهم صفر را به شهر سراب رسیدم و شانزدهم صفر از شهر سراب برفتم و از سعیدآباد گذشتم. بیستم صفر سنه ثمان ثلثین و اربعمائه به شهر تبریز رسیدم و آن پنجم شهریور ماه قدیم بود و آن شهر قصبه آذربایجان است شهری آبادان.

طول و عرضش به گام پیمودم هریک هزار و چهارصد بود و پادشاه ولایت آذربایجان را چنین ذکر می‌کردند در خطبه الامیر الاجل سیف الدوله و شرف المله ابومنصور و هسودان بن محمد مولی امیرالمومنین.»

هزار سال پیش، ناصرخسرو قبادیانی، در روز اول فروردین، سفری را آغاز کرد که هفت سال طول کشید و طی آن از ۹۸ شهر و روستا و منطقه دیدن کرد. امروزه هم همچنان افرادی هستند که این روش سفر را انتخاب می کنند. اما با وجود همه جذابیتی که این نوع سفر و خواندن این سفرنامه دارد، با گذشت ده قرن و تحولی که در وسایل حمل و نقل، محل های اقامتی گوناگون، تجهیزات سفر و تکنولوژی رخ داده، سفر رفتن به شیوه ناصرخسرو کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

در این میان نقش اینترنت و یکی از بزرگترین شرکتهای اینترنتی یعنی گوگل در سفر انکار ناپذیر است.

اینترنت و گوگل در سفر

از زمان ظهور اینترنت، هر روز استفاده های بیشتری برای آن در زندگی ما تعریف شده است. تا آنجا که امروز عملکردهای عادی روزمره ما نیز در نبود اینترنت با اختلال مواجه می شوند. سفر هم از این موضوع جدا نیست.

هر سفری از یک تصمیم آغاز می شود و در نهایت با بازگشت از سفر با مرور خاطرات تصویری ما از سفر پایان می پذیرد. در این میان گوگل یکی از شرکتهایی است که در تمامی مراحل همراه ماست. از آنجا که ابزار جستجوی گوگل و همچنین نقشه گوگل تقریبا در تمامی دستگاه های همراه مورد استفاده قرار می گیرد، به راحتی و در هر زمان و مکان به آنها دسترسی داریم. در اینجا تعدادی از این امکانات را مختصر به شما معرفی می کنیم.

۱- جستجو در گوگل

جستجو در گوگل دم دستی ترین و راحت ترین راه استفاده از این سرویس برای کسب اطلاعات سفر است. اما همین جستجو هم می توان به شکلی تخصصی تر انجام داد. یکی از قابلیتهای جستجوی گوگل معرفی جاذبه های یک منطقه است. این منطقه می تواند یک کشور یا یک شهر باشد. برای این کار می توانید از این عبارات برای جستجو استفاده کنید:

  • {city name} attractions
  • {city name} sights
  • {city name} points of interest

به جای نام شهر هم می توانید نام کشور قرار دهید یا حتی به فارسی بنویسید، مثلا «جاذبه های شیراز». امکان دیگری که در بخش جستجوی گوگل در اختیار شماست، امکان مسیریابی است. برای اینکار می توانید از عبارت زیر استفاده کنید. به جای {CITY/PLACE} می توانید نام شهر یا یک محل خاص را بنویسید.

how to get to {CITY/PLACE} from {CITY/PLACE}

استفاده دیگر جستجوی گوگل برای اطلاع از برنامه پروازهاست. برای این کار می توانید از عبارت زیر استفاده کنید

Flights from Tehran to Yerevan

با جستجوی این عبارت، همه پروازهای تهران به ایروان برای شما نمایش داده می شود. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، مدت پرواز، روزهای پروازی و فرودگاه مبدا و مقصد هم در این نتیجه مشخص می شود. مثلا هواپیمایی ماهان، روزهای یکشنبه ساعت ۸ صبح و روزهای سه شنبه، چهارشنبه و جمعه ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر از تهران به ایروان پرواز دارد.

اگر همین جستجو را با نام یک هواپیمایی خاص انجام دهید، فقط برنامه پروازی همان شرکت به شما نمایش داده می شود.

استفاده از گوگل در سفر

 

۲- استفاده از نقشه گوگل در سفر

قابلیت های نقشه گوگل در سفر به تنهایی دنیایی حرف برای گفتن دارد. اما ما در این مطلب چند مورد از مفیدترین آنها را به شما معرفی می کنیم. اولین استفاده، در واقع استفاده پیشفرض از این ابزار است. یعنی نقشه. شما با جستجوی نام هر کشور یا شهر یا حتی منطقه خاصی از یک شهر، می توانید محدوده آن را روی نقشه مشاهده کنید.

برای مثال ما به دنبال منطقه بیوغلو استانبول گشتیم و نتیجه زیر را به دست آوردیم. در اینجا علاوه بر محدوده بیوغلو، می توانیم از طریق دکمه آبی رنگ Directions، برای مسیریابی استفاده کنیم. در قسمت پایینی صفحه هم با عکسهایی از منطقه که توسط کاربران یا سیستم Street view گوگل گرفته شده است، می توانید خودتان را در آنجا تصور کنید.

استفاده از نقشه گوگل در سفر

اگر روی موبایل به دنبال این منطقه بگردید، گزینه ای در منوی برنامه وجود دارد با عنوان Offline areas که از طریق آن می توانید پیش از سفر یا هنگام حضور در هتل، نقشه بخش مورد نظرتان را به صورت کامل دانلود کنید تا در نبود اینترنت هم بتوانید بدون مشکل از آن استفاده کنید.

نقشه آفلاین روی گوگل موبایل

امکان دیگری که روی نقشه گوگل در سفر به شما کمک می کند، اطلاع از هتلها، رستورانها، کافه ها، موزه ها، اداره ها، ایستگاه های مترو، فرودگاه و هر مکان دیگری است که قصد رسیدن به آنجا را داشته باشید. اگر محل خاصی مد نظرتان است می توانید دقیقاً نام آن را جستجو کنید. در غیر اینصورت از طریق گزینه NEARBY می توانید مثلا به دنبال رستورانهای محدوده خود باشید. برای اینکار کافی است پس از یافتن منطقه مورد نظرتان، روی NEARBY کلیک کنید و سپس عبارت Restaurants را در قسمت جستجو وارد کنید.

گوگل مپ قابلیتهای بسیار بیشتری دارد، اما توضیح همه آنها در این مطلب امکانپذیر نیست. مسلماً با کار کردن با این برنامه قابلیت های بی نظیر آن را کشف خواهید کرد.

۳- استفاده از یوتوب

شاید تعجب کنید که یوتوب چه کمکی می تواند در سفر به شما بکند. اما اگر بدانید بیشتر ویدیوهای یوتوب از طریق افراد به اصطلاح آماتور آپلود شده است، آنوقت متوجه می شوید که یکی از بهترین روشها برای آشنایی با یک مقصد، جستجو به دنبال ویدیوهای آماتوری است. ویدیوهایی که توسط مردم عادی همچون خود شما در یوتوب آپلود شده است. خوبی این ویدیوها این است که به واقعیت نزدیکتر هستند. رنگها و زاویه دوربین طوری انتخاب نشده است که جذابیت کاذب ایجاد کند. مثلا به دنبال عبارت Milan travel experience بگردید و ویدیوهای آپلود شده توسط افراد را مشاهده کنید.

۴- گوگل کیپ

ابزار Google keep نوعی برنامه نت برداری است. در این برنامه می توانید دسته بندی‌های مورد نظرتان را ایجاد کنید، به هر نت رنگ خاص بدهید، آنها را در صفحه به راحتی جابجا کنید، برای دیگران ارسال کنید یا به Google doc منتقل کنید.

گوگل کیپ می تواند در طول سفر برای یادداشت کردن هزینه ها یا آدرس یا موارد دیگری مورد استفاده قرار بگیرد که نیاز به یادداشت برداری دارند. خوبی گوگل کیپ این است که با اکانت گوگل شما sync می شود و حتی اگر برنامه آن را حذف کنید و مجدد نصب کنید، اطلاعات قبلی همچنان موجود هستند.

۵- گوگل ترنسلیت

یکی از بهترین ابزارهای گوگل در سفر ، نرم افزار ترجمه گوگل است. قبلا در یکی از مطالبمان اپلیکیشنهای موبایل قابل استفاده در سفر را معرفی کردیم و درباره قابلیت ترجمه آنی روی تصویر صحبت کردیم. اما گوگل ترنسلیت علاوه بر این، امکان ضبط صدا و تشخیص کلمات و ترجمه آن را در لحظه به شما می دهد. اگر اینترنت نداشته باشید می توانید در قسمت انتخاب زبان، بسته زبان مورد نظرتان را برای استفاده آفلاین دانلود کنید. شما همچنین می توانید از یک نوشته عکس بگیرید یا از عکسهای گالری خود استفاده کنید و نوشته داخل عکس را ترجمه کنید. در این ویدیو شما با قابلیت های Google Translate آشنا می شود.

 

۶- گوگل شیتز

تا به حال در مورد استفاده های گوگل در سفر صحبت کردیم. اما پیش از سفر هم ابزارهایی در اختیار شماست که سفرتان را راحت تر می کند. یکی از این ابزارها Google Sheets است که همانند Microsoft Excel عمل می کند. مزیت این ابزار در دسترس بودن و قابلیت به اشتراک گذاری و دادن دسترسی به دیگران برای دیدن یا ویرایش آن است. پس می توانید برنامه سفر خود را در این ابزار وارد کنید و آن را با همسفران خود به اشتراگ بگذارید.

برای استفاده از گوگل شیتز روی این لینک کلیک کنید. پس از وارد کردن مشخصات اکانت گوگل خود، می توانید از قالبهای بالای صفحه یک قالب خالی یا یکی از قالب های پیشفرض را انتخاب کنید. اتفاقا یکی از قالبهای آماده برای برنامه ریزی سفر از پیش برای شما آماده شده است.

گوگل شیت در سفر

۷- گوگل تریپ پلنر

اگر می خواهید تقریبا به همه امکاناتی که در بالا به آنها اشاره شد دسترسی داشته باشید، می توانید اپلیکیشن برنامه ریزی سفر گوگل را بر روی گوشی خود نصب کنید. در حال حاضر نسخه اندرویید و ios این برنامه منتشر شده است و شاید به زودی نسخه ویندوز موبایل آن هم منتشر شود. برای آشنایی و دریافت این اپلیکیشن به این لینک مراجعه کنید.

سفر بی دردسر با تکنولوژی‌های روز

پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با سفر مسلما منحصر به گوگل نیست. اما از آنجا که این شرکت همه جنبه های سفر را در نظر می گیرد و به فکر راحت‌تر کردن آنها برای مردم است، این مطلب را به گوگل اختصاص دادیم. اگر شما هم امکاناتی از گوگل یا دیگر شرکت‌ها می شناسید که می تواند در سفر مورد استفاده قرار بگیرد، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر برای برنامه ریزی سفر خود سوالی دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

۸۸۹۴۶۵۴۱ – ۰۹۲۱۳۶۱۳۸۶۸

 در تلگرام با ما صحبت کنید

دیدگاه ها بسته شده است