خدمات سفر کریسمس در اروپا
زیباترین شهرها برای سفر کریسمس در اروپا
۲۳ آذر, ۱۳۹۵
چگونه گوگل در سفر به ما کمک می کند
۱۳ دی, ۱۳۹۵

حمل و نقل عمومی استانبول

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

نخستین دغدغه هر مسافر پس از ورود به مقصد مورد نظر استفاده از وسایل نقلیه برای جا به جای در سفر است. معمولا هزینه حمل و نقل مسافر از فرودگاه یا به فرودگاه به عهده تور است یا برخی از هتلها این گونه خدمات را ارائه می‌کنند. اما در سفرهایی که بدون تور انجام می‌شود مثل سفر دو نفره ما، نخستین تجربه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استانبول در سفر هنگام خروج از فرودگاه اتفاق می‌افتد.

اکنون این سوال ایجاد می‌شود که راحتترین، آسانترین و ارزانترین راه برای رسیدن از فرودگاه به مرکز شهر استانبول و استفاده داخل شهری کدام است؟ در ادامه مطالب قبلی که با هدف برنامه ریزی برای یک سفر دو نفره به استانبول تهیه شده اند، مطلب زیر را مطالعه نمایید.

مترو

مترو استانبولاستانبول شهر بزرگی است و مترو یکی از پراستفاده‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی استانبول است که مردم بومی نیز از آن به وفور استفاده می‌کنند. فرودگاه آتاتورک مقصد نهایی بسیاری از شرکتهای هواپیمایی است که از ایران به مقصد استانبول پرواز می‌کنند. از این رو مسافرانی که مقصدشان فرودگاه آتاتورک است می‌توانند از خط شماره یک مترو (M1) استفاده کنند. این خط از فرودگاه شروع می‌شود از چند ایستگاه در شهر می‌گذرد و در نهایت به مرکز شهر و ایستگاه آکسارای می‌رسد.

برای برگشت هم می‌توان از همین مسیر استفاده کرد. برخی ایستگاه‌ها با خطوط اتوبوس یا متروبوس (شبیه BRT در ایران) تقاطع دارند. ساعت کار مترو از ۶ صبح تا ۱۲ شب و قیمت ورودی آن ۴ لیر است. خط شمالی مترو در نقشه به رنگ سبز و با علامت M2 نشان داده شده است. ایستگاه مترو تکسیم یک قطار کابلی شما را به کاباتاش می رساند و از آنجا می توانید به بخش آسیایی استانبول بروید.

اتوبوس‌های هاواتاش Havataş

اتوبوس های هاواتاش در حمل و نقل عمومی استانبولاتوبوس‌های هاواتاش یا HAVABUS یک روش کم‌هزینه‌ در حمل و نقل عمومی استانبول برای خروج از فرودگاه آتاتورک است. این اتوبوس با قیمت ۱۲ لیر با توجه به شرایط ترافیکی شما را در نیم ساعت از فرودگاه به میدان تکسیم (Taksim) می‌رساند. ساعت کار اتوبوس‌های هاواتاش از ۴ صبح تا یک نیم شب است و هر نیم ساعت از فرودگاه به سمت میدان تکسیم حرکت می‌کنند.

ایستگاه تکسیم این اتوبوس‌ها پایینتر از پارک گِزی در خیابان Abdülhak Hamit قرار دارد. در فرودگاه هم رو به روی ورودی سالن انتظار است. این اتوبوسها همیشه راس ساعت حرکت می‌کنند پس بهتر است پنج دقیقه پیش از حرکت در ایستگاه حضور داشته باشید.

مسیر حرکت اتوبوس از فرودگاه: Atatürk Airport ـ Coast Road ـ Bakırköy ـ Yenikapı ـ Aksaray(Marmaray) ـ Taksim
مسیر حرکت اتوبوس به فرودگاه: Taksim ـ Aksaray ـ Coast Road ـ Atatürk Airport

این اتوبوس‌ها در مسیر فرودگاه صبیحا به تکسیم و برعکس نیز با هزینه ۱۵ لیر حرکت می کنند.

تاکسی Taksi

istanbul-taksiیکی دیگر از روشهای خروج از فرودگاه برای زمانی که بیش از اندازه خسته هستید یا چمدانهای سنگین به همراه دارید یا هاواتاش موجود نیست، تاکسی است. تاکسی گرفتن در استانبول ساده است، کافی است در ایستگاه تاکسی باشید یا با رنگ زرد و علامت Taksi آنها را در خیابان پیدا کنید.

اکثر تاکسیها در این شهر مجهز به کیلومترشمار هستند و هزینه سفر شما را با توجه به مسافت طی شده محاسبه می‌کنند. تاکسی های استانبول شاید گرانترین وسیله حمل و نقل عمومی استانبول باشند. با این حال در مقایسه با کشورهای اروپایی ارزانتر هستند. مسافت تقریبی فرودگاه آتاتورک تا مرکز شهر یعنی تکسیم یا آکسارای حدود ۲۰ کیلومتر و هزینه آن ۴۰ لیر است.

اتوبوسهای داخل شهری

یکی از راههای ارزان، راحت و منطقی برای تردد داخل شهری اتوبوس است. ساعت کار اتوبوس‌های داخل شهری از ۶:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ شب است. مقصد نهایی هر اتوبوس روی آن نوشته شده یا با شماره، خطوط رفت و آمدی آن مشخص شده است. پیش از این که سوار اتوبوس شوید برای پرداخت هزینه باید بلیت تهیه کنید.

قیمت بلیتها با توجه به مقصدتان متفاوت است. آسانترین روش برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه عمومی، استانبول کارت است که در مطلب بعدی در مورد آن توضیح خواهیم داد.

تراموا

تراموا واگنهای برقی متحرک روی ریل، کوچکتر از قطارهای مترو و بزرگتر از اتوبوسهای داخل شهر است. ترامواها نقاط مختلف، مهم و گردشگرپذیر شهر را به هم وصل می‌کنند. در نقشه خطوط حمل و نقل عمومی استانبول، خط تراموا با رنگ آبی پررنگ و با علامت T1 نشان داده شده است با ۲۴ ایستگاه و مسافتی حدود ۱۴ کیلومتر زیتونبورنو (Zeytinburnu) را به کاباتاش (Kabataş) متصل می‌کند. همین خط سیرکجی (Sirkeci) را به توپکاپی (Topkapı)، توپکاپی را به زیتون بورنو و سیرکجی را به امینونو (Eminönü) متصل می‌کند. تفاوت خط تراموا با مترو در این است که هر بار پس از تعویض خط دوباره مجبور به پرداخت کرایه هستید.

ترام یکی از وسایل حمل و نقل عمومی استانبول است

قایق

اتوبوسهای دریایی همان قایق‌های بزرگ و جذاب برای گردشگران و یکی از نمادهای استانبول است. با وجودی که از نظر گردشگران این قایق ها نوعی وسیله تفریحی هستند، اما به عنوان بخشی از حمل و نقل عمومی استانبول محسوب می شوند و مسافران را از تنگه بسفر (Bosphorus) بین بخش اروپایی و آسیایی جا به جا می‌کند. مهمترین اسکله‌های محل تردد این قایقهای مسافربری در بخش اروپایی استانبول امینونو، سیرکچی و کاراکوی است.

این قایقها در روز چند نوبت جا به جا می‌شوند و بهترین گزینه برای آنهایی است که می‌خواهند با کمترین هزینه از منظره دریا و هوای پاک لذت ببرند. از این قایها که در دنیا با عنوان فِری (ferry) شهرت دارند می‌توانید برای رفت و آمد در مسیرهای Beşiktaş-Kadıköy، Beşiktaş-Üsküdar، Eminönü-Üsküdar (نزدیک به تراموای امینونو)، Eminönü-Kadıköy و Karaköy-Kadıköy استفاده کنید. معمولا رفت و آمد در این مسیر ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و هزینه آن با استانبول کارت ۳٫۵ لیر و با بلیت ۵ لیر است.

دُلموش dolmuş

دلموشها در واقع ونهایی زردرنگ و کوچک با ظرفیت ده نفر است که در مناطق اصلی شهر همچون میدان تکسیم و اسکله‌ها ایستگاه دارند. این ماشینها در طول مسیر ایستگاه مشخصی ندارد و بنا به درخواست مسافر توقف می‌کنند. کرایه دولموش برای هر مسیری قیمت ثابت ۴ لیر است.

سفری به صرفه تر با حمل و نقل عمومی استانبول

در این مطلب سعی کردیم گزینه های مختلف را در اختیار شما قرار دهیم تا در هر شرایطی که قرار داشتید بتوانید از خدمات حمل و نقل عمومی استانبول استفاده کنید. اگر نظری دارید یا به نظر شما بخشی از این مطلب باید تغییر کند با ما تماس بگیرد.

۸۸۹۴۶۵۴۱ – ۰۹۲۱۳۶۱۳۸۶۸

 در تلگرام با ما صحبت کنید

دیدگاه ها بسته شده است