کدام نوع از بلیط قطارهای اروپا مناسب من است؟

چگونه گوگل در سفر به ما کمک می کند
۱۳ دی, ۱۳۹۵
استانبول کارت چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد
۲۷ دی, ۱۳۹۵

کدام نوع از بلیط قطارهای اروپا مناسب من است؟

قطارهای اروپا با گستردگی و کیفیت خود هر روز افراد بیشتری را ترغیب می کند تا از این سرویس استفاده کنند. بلیط قطارهای اروپا را می توان از وبسایت شرکتهای قطار مثل Trenitalia یا Thalys خریداری کرد. از سوی دیگر خرید ارزی در ایران هنوز هم روشی هزینه بر و ریسکی است. ما در چامگیر امکانی فراهم آورده ایم که شما می توانید بدون پرداخت هزینه اضافی و با نرخ یورو روز، بلیط مورد نظرتان را خریداری کنید.

اگر پیش از این از خدمات چامگیر در زمینه قطارهای اروپایی استفاده کرده باشید، شاید با اصطلاحاتی نظیر Paper ticket یا Print@station مواجه شده باشید. در این مطلب شما را با این اصطلاحات آشنا می کنیم.

انواع بلیط قطارهای اروپا

بلیط قطار سندی است که برای سفر بین دو شهر مشخص برای شما صادر می گردد. بلیط قطارهای اروپا را می توان بر اساس چند مولفه تقسیم بندی کرد. در اینجا سعی می کنیم کوتاه و مختصر همه این انواع را به شما معرفی کنیم. اولین دسته بندی بر اساس نحوه صدور بلیط است. بر این اساس بلیط ها به سه دسته تقسیم می شوند.

  • بلیط های چاپ در خانه یا Print@home: این بلیط ها به صورت الکترونیکی صادر و برای شما ارسال می شوند. برخی از آنها را می توانید روی برگه معمولی پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید. بعضی دیگر حتی نیاز به چاپ هم ندارند و فقط کافی است کد تصویری بلیط خود را حتی در موبایل، همراه داشته باشید (QR Code). با نشان دادن آن به مامور قطار و چک کردن با دستگاه، بلیط ما تایید شود.
  • بلیطهای چاپ در ایستگاه یا Print@station: این نوع بلیط در موارد معدودی صادر می شود. زیرا در اکثر موارد گزینه الکترونیکی نیز فعال است. تفاوت این بلیط با الکترونیکی در این است که شما در ایستگاه قطار و از طریق دستگاه های صدور بلیط آن را صادر می کنید. نحوه استفاده از این دستگاه ها به این صورت است که با وارد کردن یک Credit card حتی بدون موجودی، دستگاه فعال می شود. سپس کد مورد نظر را در دستگاه وارد می کنید و بلیط صادر می گردد. هیچ هزینه اضافه ای از کارت شما کسر نمی شود. مگر اینکه تغییری در بلیط ایجاد کنید.
  • بلیطهای کاغذی یا Paper Ticket: این نوع بلیط باید توسط ما و بر روی برگه و با چاپگر مخصوص خود چاپ شود. مسلما صدور این نوع بلیط مستلزم این موضوع است که بتوان اصل بلیط را به دست شما رساند. یا به صورت حضوری یا از طریق پیک یا با پست. صدور المثنی برای این نوع بلیط امکان پذیر نیست.

انواع روش صدور بلیط قطار اروپا

نوع دیگری از دسته بندی بر اساس تاریخ‌دار بودن یا نبودن بلیط است. بر این اساس بلیطها دو نوع هستند

بلیط با رزرواسیون

این نوع از بلیط قطارهای اروپا خود به دو دسته تقسیم می شود.

  1. بلیط همراه با رزرواسیون
  2. بلیط و رزرواسیون مجزا

در حالت اول بلیط شما فقط و فقط بابت همان قطار، ساعت، واگن و شماره صندلی است که در بلیط مشخص شده است. اما در حالت دوم یک برگه مربوط به بلیط (Open Ticket) و برگه دیگر مربوط به رزرو صندلی (Seat Reservation) است. در این حالت برگه رزرو مخصوص قطاری است که بلیط آن در دست شماست. اما اگر به هر دلیلی نتوانید در تاریخ مشخص شده از آن استفاده کنید، بلیط شما مجددا با خریداری یک رزرو جدید (بر اساس قوانین درج شده روی بلیط) قابل استفاده است.

رزرو بلیط قطارهای اروپا

برخی از Open ticketها، به صورتی هستند که در یک مسیر خاص، برای هر قطار و در هر ساعتی که قطار وجود داشته باشد قابل استفاده هستند. بنابراین شما می توانید بر روی هر کدام از صندلی های کلاس بلیط خود بنشینید. قطارهای سریع السیر و قطارهای بین کشورها نیاز به رزرو صندلی دارند. در بعضی از کشورها، همه قطارها نیاز به رزرو صندلی دارند.

برنامه ریزی سفر با قطار در اروپا

اگر یکبار سفر با قطار را در اروپا تجربه کرده باشید، بعید است خاطره آن را فراموش کنید. پس برای سفر بعدی خود از قبل برنامه ریزی کنید. هر سوالی که در زمینه قطارهای اروپایی داشته باشید، چامگیر پاسخگوی شماست. راه های ارتباطی ما با شما به شرح زیر است:

۸۸۹۴۶۵۴۱ – ۰۹۲۱۳۶۱۳۸۶۸

 در تلگرام با ما صحبت کنید

دیدگاه ها بسته شده است