استانبول کارت چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد

کدام نوع از بلیط قطارهای اروپا مناسب من است؟
۱۹ دی, ۱۳۹۵
اخذ ویزای کشورهای آسیایی
مدارک مورد نیاز برای ویزای کشورهای آسیایی
۱۹ بهمن, ۱۳۹۵

استانبول کارت چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد

در استانبول برای پرداخت هزینه استفاده از وسایل نقلیه غیرتاکسی چون اتوبوس، تراموا، مترو و متروبوس می‌توانید از استانبول کارت استفاده کنید. داشتن این کارت می‌تواند هزینه تردد را کاهش دهد به طوری که یک عدد از آن قابل استفاده برای چند نفر است. هزینه صدور استانبول کارت از دستگاه های خودکار ۶ لیر و هزینه خرید آن از ایستگاههای فروش کارت، روزنامه فروشیها یا سوپرمارکتهای بزرگ ۷ لیر است که همان موقع می توان آن را شارژ کرد.

پس از شارژ کارت یک رسید دریافت می‌کنید که در آن میزان شارژ را نشان می‌دهد و دفعات بعدی در ایستگاههای مترو یا تراموا می‌توانید آن را مجدد شارژ کنید. هزینه هر بار استفاده از کارت برای یک نفر ۲٫۳ لیر است. یعنی استفاده از کارت حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد هزینه شما را کاهش می‌دهد.

استانبول کارت چیست

ژتون در حمل و نقل استانبول

نکته جالب در مورد استانبول کارت این است که اگر یک نفر از آن استفاده کند، در فواصل دو ساعته، هر بار که از کارت استفاده کنید، نسبت به دفعه قبل، تخفیف دریافت می کنید. اگر استانبول کارت ندارید یا به هر دلیلی آن را تهیه نکردید برای پرداخت هزینه تردد خود باید ژتون تهیه کنید. ژتونها به صورت سکه پلاستیکیِ قرمز رنگ هستند که قیمت هر کدامشان ۴ لیر است و برای هر مسیر به ازای هر نفر باید یک عدد از آنها را استفاده کنید.
نرخ استانبول کارت نرخ معمولی
استفاده برای بار اول ۲٫۳ لیر ۴ لیر
استفاده دوم ۱٫۶۵ لیر ۴ لیر
استفاده سوم ۱٫۲۵ لیر ۴ لیر
استفاده چهارم ۰٫۸۵ لیر ۴ لیر
استفاده پنجم ۰٫۸۵ لیر ۴ لیر

 

استانبول کارت چگونه شارژ می‌شود

دستگاههای شارژ استانبول کارت معمولا زرد رنگ و در هر ایستگاه یا نزدیکی آن وجود دارد. این دستگاهها چیزی شبیه به دستگاههای ATM هستند. در برخی موارد از نظر شکلی با هم متفاوتند اما همه این دستگاهها کارایی یکسان و ساده‌ای دارند. تنها مشکل استفاده از دستگاه شارژ استانبول کارت نوشته‌های ترکی روی آن است که کار را برای کسانی که به این زبان آشنایی ندارند کمی سخت می‌کند. ما کار را برای شما کمی ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید می‌کنیم.

برای شارژ کارت می‌توانید از سکه‌های یک لیری یا اسکناسهای ۵، ۱۰ یا ۲۰ لیری استفاده کنید. اسکناس با بهای بیشتر برای دستگاه قابل قبول نیست. نخست باید کارت را در محل خود قرار دهید (شماره ۱) همان موقع روی صفحه نمایش دستگاه (شماره ۲) میزان شارژ کارت را نشان می‌دهد. در این مدت دستگاه برای چند ثانیه به شما فرصت می‌دهد که کارت را از محل بردارید، سکه را داخل دستگاه بیندازید (شماره ۳) یا اسکناس را وارد دستگاه کنید (شماره ۴) و دوباره کارت را در محل خود (شماره ۱) قرار دهید. اکنون کارت شما شارژ شده و از محل مربوطه می‌توانید رسید خود را که شامل میزان شارژ کارتتان است دریافت کنید. اگر به هر دلیلی دستگاه برگه رسید را به شما نداد نگران نشوید؛ می‌توانید کارت را روی دستگاه قرار دهید تا میزان شارژ کارتتان را به شما یادآوری کند.

دقت داشته باشید که به هر میزان که پول وارد دستگاه کنید به همان میزان کارت شما شارژ می شود و مابقی به شما برگشت داده نمی شود.

دستگاه خودکار صدور ژتون و بلیط استانبول

استفاده از استانبول کارت

استفاده از این کارت مثل کارتهای اتوبوس و مترو در ایران است. کافی است برای هر بار استفاده، کارت را روی دستگاه قرار دهید تا با زدن بوق از کارت شما به میزان لازم کم شود. همان لحظه روی صفحه دستگاه می‌توانید مقدار شارژ باقیمانده را مشاهده کنید.

سفر به استانبول

استانبول شهری فرهنگی، تاریخی و برای هر فردی دارای جذابیت های فراوان است. سفر به استانبول بدون نیاز به ویزا و تنها با اراده شما امکان پذیر است. برای مشاوره در زمینه بهترین نرخ از بهترین پروازها، هتل های متنوع، بیمه مسافرتی و راهنمایی های دیگر درباره استانبول، با ما در تماس باشید.

۸۸۹۴۶۵۴۱ – ۰۹۲۱۳۶۱۳۸۶۸

 در تلگرام با ما صحبت کنید

دیدگاه ها بسته شده است